Про професію

Професія "Електрогазозварник".
Сучасний світ повністю тримається на металі. Без нього не можна побудувати високі будівлі, машини, кораблі. Метал застосовується повсюдно: в побуті, в промисловості, в будівництві. Тому, фахівець з металу, що сполучає металеві деталі в складні конструкції за допомогою електричного зварювання, буде потрібний завжди. Зварювальник - професія відповідальна, майже віртуозна, від якості роботи якого залежить багато що - довговічність і стійкість будівельних конструкцій, робота і термін служби різної техніки.

Історія професії.

Зварювання — це один із найпоширеніших технологічних процесів з'єднання матеріалів. Використання зварювання у всіх галузях народного господарства дозволяє виготовляти високотехнологічні конструкції.



У професії зварника солідні історичні корені. Кування і зварка металу - стародавнє ремесло. Більше 2,5 тисяч років тому люди вже плавили і сполучали метали. Прообразом зварника був коваль. Нарешті, трохи більше 100 років тому назад промислова революція привела до використовування електричної енергії, появі зварювального апарату і зварника як самостійної робочої професії. Зварник - це робітник по зварюванню металів, конструкцій та споруд. Суть процесу зварювання в утворенні міцних зв’язків між атомами і молекулами.

Історія електричного зварювання бере свій початок з XIX ст. У 1802 р. російський вчений В. В. Петров відкрив явище електричної дуги і вказав на можливість її використання для розплавлення металів. Але тільки в Але тільки в 1882 р. російський інженер Н. Н. Бенардос відкрив спосіб електродугового зварювання.

Широке промислове застосування і розвиток зварювання почалися в 30-ті роки XX ст. З'явились нові види зварювання: електрошлакове, під шаром флюсу, у вуглекислому газі, електронно-променеве, підводне. У 1924-1935 pp. використовувались електроди без покриття або з тонким іонізуючим покриттям. З 1935-1939 pp. почали широко використовувати зварювання на базі електродів з товстим покриттям і стрижнів із легованих сталей. У 1939 р. під керівництвом академіка АН УРСР Євгена Оскаровича Патона (1870-1953) були запроваджені автоматичне та напівавтоматичне зварювання під шаром флюсу. З 1948 р. промислове застосування отримав спосіб дугового зварювання в інертних захисних газах. На початку 50-х років XX ст. під керівництвом академіка Бориса Євгеновича Патона в Інституті електрозварювання ім. Є. О. Патона було розроблене електрошлакове зварювання. У 1950-1952 pp. впроваджене зварювання сталей у середовищі вуглекислого газу.

Вперше в світі, а саме в Україні були розроблені та стали використовуватися

електричні контактно - стикозварювальні машини для точкового та багатоточкового

електричного зварювання, автоматичні зварювальні апарати, створені Є.О. Патоном.

Розроблені технології, створені устаткування і матеріали, що дозволяють виконувати зварювання в найрізноманітніших умовах: на землі, під водою, в космічному просторі

Характер праці.

Зварювальні роботи застосовуються в багатьох галузях промисловості. Зварювальники працюють на будмайданчиках, створюючи конструкції і системи різних комунікацій, в промисловості, де застосовують свій досвід і навички в машинобудуванні, кораблебудуванні і в інших областях, таких як, енергетика, нафтопереробна промисловість, сільське господарство. Важко назвати такий сегмент виробництва, де не застосовувалася б праця зварювальника. Зварювальник може бути: зварювальник ручного дугового зварювання, газозварювальник, оператор автоматичних зварювальних апаратів. Будь-які помилки, недбалість, що допускаються в роботі, можуть привести до катастрофічних наслідків. Зварювальник - професіонал повинен знати електротехніку, технологію плавлення металів, властивості газів, вживаних для антиокислення, методи і принципи дії використовуваних агрегатів і устаткування. Велике значення має дотримання техніки безпеки і виробничої санітарії.

Ринок праці.


Професія престижна і має високу затребуваність на ринку праці, як в державному секторі економіки, так і в часному секторі. Молодим фахівцям, що тільки  закінчили училище, роботу довго шукати не доведеться - вона знаходить їх сама. Зварювальників без досвіду охоче приймають в житлово-комунальні господарства, в приватні організації сфери обслуговування. З набуттям досвіду, їм доручаються відповідальніші справи і роботи в промисловості, на будівництвах. Відповідно, збільшується зарплата.

Умови роботи.

Важкі умови праці, робота на відкритих будівельних майданчиках за будь-якої погоди, велике навантаження на зір із-за високої яскравості електричної дуги, інфрачервоне і ультрафіолетове випромінювання впливають на людину. Електрозварники відносяться до професій "гарячого цеху" із-за високої шкідливості виробництва внаслідок великого виділення газів і тепла при зварювальних роботах.

Вимоги до індівідуально-психологічних особливостей.

Успішність професійної діяльності зварювальника багато в чому залежить від його психофізіологічних особливостей. Тому оптимальне пристосування працівника до професії досягається за рахунок індивідуального стилю діяльності. Зварювальник повинен уміло володіти своїми рухами, швидко освоювати рухові навички. Особливості рухів зварювальника полягають у високій точності, безперервності, ритмічності, регульованості темпу. Стан його вестибюлярного апарату повинен відповідати вимогам до роботи на висоті. Добре розвинений слух допомагає зварювальникові визначати довжину дуги, нормальну роботу джерела живлення. Для успішної роботи йому потрібні розвинені м'язові відчуття (кінестезія), точний окомір. Дуже важливим для зварювальника є відчуття часу, точність відчуття його малих відрізків. Зварювальнику необхідно мати розвинену просторову уяву, невербальний інтелект, технічну культуру і кмітливість. Необхідність притягати в процесі роботи знання з різних областей техніки, електротехніки, технології обробки металів і тому подібне сприяють розвитку інтелектуальної сфери особи зварювальника і підвищують престиж цієї професії. Робота зварювальника творча. Вона спрямована на пошук нових шляхів і рішень, поглиблення знань, виховання ініціативи. Робота в тяжких умовах, виконання одноманітних операцій вимагають від зварювальника емоційній стійкості, розвиненій вольовій регуляції. Почуття спокою і упевненості в собі допомагають зварювальникові справлятися з виробничими завданнями швидше, чіткіше і з високою якістю виконання.

Перспективи.

Початковим кваліфікаційним розрядом працівника є другий, найбільш високим - шостий. Кожному розряду відповідає тарифна ставка. Чим вищий розряд, тим вона вища. Як правило, тарифна ставка зварювальника вище за ставки інших професій на 15 відсотків. Крім того, заробітна плата електрогазозварника залежить від умов оплати праці підприємств (організацій). Заробіток зварювальника приватної фірми, підприємства або майстерні виший, чим на аналогічних державних. Висококваліфікований робітник отримує значно більше свого менш досвідченого колегу. Заробіток електрогазозварників в різних регіонах України коливається і може значно відрізнятися від середніх показників.

Споріднені професії.

Окрім електрогазозварника існують також і електрозварник ручного зварювання, електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах. Вимоги які ставляться до цих професій такіж як і до професії електрозварник. Їх усіх споріднює загальна назва : зварник.

Картинка 64 из 2655


'


Комментариев нет:

Отправить комментарий